Home / Ceramic Capacitors / CHV2220N630103JCT
minImg
CHV2220N630103JCT
Cal-Chip Electronics, Inc.
Product No:
CHV2220N630103JCT
Description:
HVCAP2220 COG .01UF 5% 630V
In Stock : 6000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 500
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CHV2220N630103JCT.
CHV2220N630103JCT Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CHV2220N630103JCT Specification
Mfr Cal-Chip Electronics, Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 0.01 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated 630V
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C