Home / Ceramic Capacitors / CHV0805N500101JCT
minImg
CHV0805N500101JCT
Cal-Chip Electronics, Inc.
Product No:
CHV0805N500101JCT
Description:
CAP CER 100PF 500V C0G/NP0 0805
In Stock : 400000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 4000
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CHV0805N500101JCT.
CHV0805N500101JCT Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
CHV0805N500101JCT Specification
Mfr Cal-Chip Electronics, Inc.
Series CHV
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features High Voltage
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 100 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)
Voltage - Rated 500V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C