Home / Ceramic Capacitors / CHV2220N3K0222JCT
minImg
CHV2220N3K0222JCT
Cal-Chip Electronics, Inc.
Product No:
CHV2220N3K0222JCT
Description:
CAP CER 2200PF 3KV C0G/NP0 2220
In Stock : 7000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1000
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CHV2220N3K0222JCT.
CHV2220N3K0222JCT Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
CHV2220N3K0222JCT Specification
Mfr Cal-Chip Electronics, Inc.
Series CHV
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features High Voltage
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 2200 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)
Voltage - Rated 3000V (3kV)
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C