CHB100-48S12
Cincon Electronics Co. LTD
Product No:
CHB100-48S12
Package:
Half Brick
Description:
DC DC CONVERTER 12V 100W
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CHB100-48S12.
CHB100-48S12 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CHB100-48S12 Specification
Mfr Cincon Electronics Co. LTD
Type Isolated Module
Series CHB100 (100W)
Package Tray
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency 89%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 100 W
Package / Case Half Brick
Product Status Active
Approval Agency CE, cURus
Standard Number 60950-1
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number CHB100
Voltage - Isolation 1.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 8.3A