CF30D20048
Carlo Gavazzi Inc.
Product No:
CF30D20048
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 48V
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CF30D20048.
CF30D20048 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CF30D20048 Specification
Mfr Carlo Gavazzi Inc.
Series CF30
Package Box
Features -
Coil Type Non Latching
Relay Type General Purpose
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Current 34.5 mA
Coil Voltage 48VDC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Operate Time 15 ms
Release Time 10 ms
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Not For New Designs
Coil Insulation Class F
Coil Resistance 1.39 kOhms
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage 277VAC, 30VDC - Max
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Base Product Number CF30D
Must Operate Voltage 36 VDC
Must Release Voltage 4.8 VDC
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current) 30 A