CC100LA120
Carlo Gavazzi Inc.
Product No:
CC100LA120
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Description:
3P CONT L 120V50/60HZ 2NO2NC
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CC100LA120.
CC100LA120 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CC100LA120 Specification
Mfr Carlo Gavazzi Inc.
Series CC
Package Bulk
Features Auxiliary Contacts
Coil Power -
Coil Voltage 120VAC
Contact Form 3PST-NO (3 Form A)
Operate Time 15 ms
Release Time 10 ms
Mounting Type Chassis Mount, DIN Rail
Product Status Active
Coil Resistance -
Contact Material -
Switching Voltage 690VAC - Max
Termination Style Box Lug
Base Product Number CC100L
Must Operate Voltage 102 VAC
Must Release Voltage 36 VAC
Operating Temperature -5°C ~ 60°C
Contact Rating (Current) 100 A