BP7.5-12-T2-FR
B B Battery
Product No:
BP7.5-12-T2-FR
Manufacturer:
B B Battery
Description:
BATTERY LEAD ACID 12V 7.5AH
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for BP7.5-12-T2-FR.
BP7.5-12-T2-FR Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
BP7.5-12-T2-FR Specification
Mfr B B Battery
Series BP
Weight 2600 g
Package Bulk
Capacity 7.5Ah
Shelf Life 12 Months
Shipping Info -
Discharge Rate 20Hr
Product Status Active
Voltage - Rated 12 V
Size / Dimension 6.00" L x 2.62" W x 3.76" H (152.5mm x 66.5mm x 95.5mm)
Battery Cell Size -
Battery Chemistry Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Termination Style Spade, .250" (6.3mm)