AZ983-1C-24D
American Zettler
Product No:
AZ983-1C-24D
Manufacturer:
American Zettler
Description:
80A AUTOMOTIVE RELAY
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AZ983-1C-24D.
AZ983-1C-24D Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
AZ983-1C-24D Specification
Mfr American Zettler
Series AZ983
Package Box
Features -
Coil Type Non Latching
Coil Power 1.8W
Coil Current 75 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Operate Time 7 ms
Release Time 5 ms
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Coil Resistance 320 Ohms
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage 75VDC - Max
Termination Style PC Pin
Must Operate Voltage 15.6 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current) 60 A