AZ947-1C-24D
American Zettler
Product No:
AZ947-1C-24D
Manufacturer:
American Zettler
Description:
20A AUTOMOTIVE RELAY
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AZ947-1C-24D.
AZ947-1C-24D Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
AZ947-1C-24D Specification
Mfr American Zettler
Series AZ947
Package Box
Features -
Coil Type Non Latching
Coil Power 600mW
Coil Current 25 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Operate Time 10 ms
Release Time 5 ms
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Coil Resistance 960 Ohms
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage 250VAC, 50VDC - Max
Termination Style PC Pin
Must Operate Voltage 14.4 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current) 20 A
AZ947-1C-24D FAQ
1. How to purchase AZ947-1C-24D from Chipqry?
2. Do I need to register on Chipqry official website and send an inquiry for AZ947-1C-24D?
4. Are the price and inventory display of AZ947-1C-24D accurate?
5. What payment methods does Chipqry accept?
Warm Reminder: Orders with certain payment methods may require handling fees.
6. What shipping method is used for the order?
7. What are the delivery guarantee and return conditions for AZ947-1C-24D?
9. What should I do if I do not receive technical support from AZ947-1C-24D in time?
AZ947-1C-24D Related Parts
AZ947-1C-24DE
AZ947-1C-24DE
RFQ
- - rohs.png 20A AUTOMOTIVE RELAY -/-