AZ983-1A-24DE
American Zettler
Product No:
AZ983-1A-24DE
Description:
80A AUTOMOTIVE RELAY
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AZ983-1A-24DE.
AZ983-1A-24DE Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
AZ983-1A-24DE Specification
Mfr American Zettler
Series AZ983
Package Box
Features Sealed - Fully
Coil Type Non Latching
Coil Power 1.8W
Coil Current 75 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Operate Time 7 ms
Product Status Active
Coil Resistance 320 Ohms
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage 75VDC - Max
Termination Style PC Pin
Must Operate Voltage 15.6 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current) 80 A