AZ9571-1C-24DSE
American Zettler
Product No:
AZ9571-1C-24DSE
Description:
RELAY SIGNAL SPDT 1A 24VDC PCB
In Stock : 525
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AZ9571-1C-24DSE.
AZ9571-1C-24DSE Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
AZ9571-1C-24DSE Specification
Mfr American Zettler
Series -
Package Tray
Features -
Coil Type Non Latching
Relay Type General Purpose
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Current 6.3 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Operate Time 5 ms
Product Status Active
Coil Insulation -
Coil Resistance 3.84 kOhms
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Switching Voltage 125VAC, 60VDC - Max
Termination Style PC Pin
Must Operate Voltage 19.2 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current) 1 A