AZ8222-2C-24DME
American Zettler
Product No:
AZ8222-2C-24DME
Manufacturer:
American Zettler
Description:
SIGNAL RELAY
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AZ8222-2C-24DME.
AZ8222-2C-24DME Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
AZ8222-2C-24DME Specification
Mfr American Zettler
Series AZ8222
Package Box
Features -
Coil Type Non Latching
Relay Type General Purpose
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Current 15 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Operate Time 7 ms
Release Time 4 ms
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Coil Insulation -
Coil Resistance 1.6 kOhms
Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Switching Voltage 240VAC, 120VDC - Max
Termination Style PC Pin
Must Operate Voltage 18 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current) 2 A