AZ8512SP1-1.5TR
American Zettler
Product No:
AZ8512SP1-1.5TR
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AZ8512SP1-1.5TR.
AZ8512SP1-1.5TR Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
AZ8512SP1-1.5TR Specification
Mfr American Zettler
Series AZ8512
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Coil Type Latching, Single Coil
Relay Type General Purpose
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Current 66.7 mA
Coil Voltage 1.5VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Operate Time 3 ms
Release Time 3 ms
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Coil Insulation -
Coil Resistance 22.5 Ohms
Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Switching Voltage 125VAC, 110VDC - Max
Termination Style Gull Wing
Must Operate Voltage 1.13 VDC
Must Release Voltage 0.15 VDC
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current) 2 A