AZ8512P1S-24
American Zettler
Product No:
AZ8512P1S-24
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AZ8512P1S-24.
AZ8512P1S-24 Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
AZ8512P1S-24 Specification
Mfr American Zettler
Series AZ8512
Package Box
Features -
Coil Type Latching, Single Coil
Relay Type General Purpose
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Current 6.3 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Operate Time 3 ms
Release Time 3 ms
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Coil Insulation -
Coil Resistance 3.84 kOhms
Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Switching Voltage 125VAC, 110VDC - Max
Termination Style Gull Wing
Must Operate Voltage 18 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current) 2 A