AZ850P1-12
American Zettler
Product No:
AZ850P1-12
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AZ850P1-12.
AZ850P1-12 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
AZ850P1-12 Specification
Mfr American Zettler
Series AZ850
Package Box
Features -
Coil Type Latching, Single Coil
Relay Type General Purpose
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Current 8.3 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Operate Time 2 ms
Release Time 1 ms
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Coil Insulation -
Coil Resistance 1.44 kOhms
Contact Material Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Switching Voltage 250VAC, 220VDC - Max
Termination Style PC Pin
Must Operate Voltage 9 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current) 1 A