AZ8462S-4.5TR
American Zettler
Product No:
AZ8462S-4.5TR
Manufacturer:
American Zettler
Description:
SIGNAL RELAY
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AZ8462S-4.5TR.
AZ8462S-4.5TR Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
AZ8462S-4.5TR Specification
Mfr American Zettler
Series AZ8462
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Coil Type Non Latching
Relay Type General Purpose
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Current 31 mA
Coil Voltage 4.5VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Operate Time 4 ms
Release Time 4 ms
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Coil Insulation -
Coil Resistance 145 Ohms
Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Switching Voltage 250VAC, 220VDC - Max
Termination Style Gull Wing
Must Operate Voltage 3.38 VDC
Must Release Voltage 0.45 VDC
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current) 2 A