AZ822-2C-12DSE
American Zettler
Product No:
AZ822-2C-12DSE
Manufacturer:
American Zettler
Description:
SUBMINIATURE DIP RELAY
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AZ822-2C-12DSE.
AZ822-2C-12DSE Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
AZ822-2C-12DSE Specification
Mfr American Zettler
Series -
Package Tray
Features -
Coil Type Non Latching
Relay Type General Purpose
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Current 12.5 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Operate Time 5 ms
Release Time 2 ms
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Coil Insulation -
Coil Resistance 960 Ohms
Contact Material Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Switching Voltage 250VAC, 220VDC - Max
Termination Style PC Pin
Base Product Number AZ822
Must Operate Voltage 8.4 VDC
Must Release Voltage 0.6 VDC
Operating Temperature -55°C ~ 90°C
Contact Rating (Current) 2 A