AM2C10SCM4LA22000G
Amphenol Anytek
Product No:
AM2C10SCM4LA22000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 220V
In Stock : 1000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AM2C10SCM4LA22000G.
AM2C10SCM4LA22000G Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
AM2C10SCM4LA22000G Specification
Mfr Amphenol Anytek
Series AM
Package Box
Features Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Coil Type Non Latching
Relay Type General Purpose
Seal Rating -
Coil Current 14.7 mA
Coil Voltage 220VAC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Operate Time 20 ms
Release Time 20 ms
Mounting Type Socketable
Product Status Active
Coil Insulation -
Coil Resistance 15 kOhms
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage 277VAC, 28VDC - Max
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Base Product Number AM2C10
Must Operate Voltage 176 VAC
Must Release Voltage 33 VAC
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Contact Rating (Current) 10 A