AL2C20SCM4LD02400G
Amphenol Anytek
Product No:
AL2C20SCM4LD02400G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 24V
In Stock : 999
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AL2C20SCM4LD02400G.
AL2C20SCM4LD02400G Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
AL2C20SCM4LD02400G Specification
Mfr Amphenol Anytek
Series AL
Package Box
Features Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Coil Type Non Latching
Relay Type General Purpose
Seal Rating -
Coil Current 36.9 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Operate Time 20 ms
Release Time 20 ms
Mounting Type Socketable
Product Status Active
Coil Insulation -
Coil Resistance 650 Ohms
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage 277VAC, 28VDC - Max
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Base Product Number AL2C20
Must Operate Voltage 18 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Contact Rating (Current) 20 A