8121J83ZGE33
C&K
Product No:
8121J83ZGE33
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for 8121J83ZGE33.
8121J83ZGE33 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
8121J83ZGE33 Specification
Mfr C&K
Type Standard
Features Tactile Feedback
Actuator Type Square, Button, Flush
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Ingress Protection -
Base Product Number 8121J83Z
Voltage Rating - AC 120 V
Voltage Rating - DC 28 V
Color - Actuator/Cap Red
Current Rating (Amps) 1A (AC/DC)
Operating Temperature -30°C ~ 75°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 15.24mm x 12.70mm