8121J83ZGE12
C&K
Product No:
8121J83ZGE12
Manufacturer:
C&K
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for 8121J83ZGE12.
8121J83ZGE12 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
8121J83ZGE12 Specification
Mfr C&K
Type Standard
Series 8020
Circuit SPDT
Package Tray
Features Tactile Feedback
Actuator Type Square, Button, Flush
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Electrical Life 60,000 Cycles
Mechanical Life -
Switch Function On-Mom
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Ingress Protection -
Base Product Number 8121J83Z
Voltage Rating - AC 120 V
Voltage Rating - DC 28 V
Color - Actuator/Cap White
Current Rating (Amps) 1A (AC/DC)
Operating Temperature -30°C ~ 75°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 15.24mm x 12.70mm