73M2R010F
CTS Resistor Products
Product No:
73M2R010F
Manufacturer:
CTS Resistor Products
Package:
2512
Description:
RES 0.01 OHM 1% 2W 2512
In Stock : 293
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for 73M2R010F.
73M2R010F Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
73M2R010F Specification
Mfr CTS Resistor Products
Series 73M2
Package Tape & Reel (TR)
Features Current Sense
Tolerance ±1%
Resistance 10 mOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 2W
Package / Case 2512 J-Lead
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.252" L x 0.138" W (6.40mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 180°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 2512
Temperature Coefficient ±100ppm/°C