73E3R050G
CTS Resistor Products
Product No:
73E3R050G
Manufacturer:
CTS Resistor Products
Package:
0805
Description:
RES 0.05 OHM 2% 1/4W 0805
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for 73E3R050G.
73E3R050G Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
73E3R050G Specification
Mfr CTS Resistor Products
Series 73Ex
Package Tape & Reel (TR)
Features Current Sense
Tolerance ±2%
Resistance 50 mOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0805
Temperature Coefficient ±100ppm/°C