0ZRP0135FF2B
Bel Fuse Inc.
Product No:
0ZRP0135FF2B
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 60V 1.35A RADIAL
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for 0ZRP0135FF2B.
0ZRP0135FF2B Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
0ZRP0135FF2B Specification
Mfr Bel Fuse Inc.
Type Polymeric
Series 0ZRP
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Lead Spacing 0.201" (5.10mm)
Time to Trip 4.5 s
Current - Max 40 A
Mounting Type Through Hole
Voltage - Max 60V
Package / Case Radial, Disc
Product Status Active
Approval Agency cURus, UL
Thickness (Max) -
Size / Dimension 0.402" L x 0.150" W (10.20mm x 3.81mm)
Current - Trip (It) 2.7 A
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Hold (Ih) (Max) 1.35 A
Resistance - Initial (Ri) (Min) 110 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 370 mOhms