0ZRM0375FF1A
Bel Fuse Inc.
Product No:
0ZRM0375FF1A
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 120V 3.75A RADIAL
In Stock : 4852
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for 0ZRM0375FF1A.
0ZRM0375FF1A Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
0ZRM0375FF1A Specification
Mfr Bel Fuse Inc.
Type Polymeric
Series 0ZRM
Package Box
Ratings AEC-Q200
Lead Spacing 0.402" (10.20mm)
Time to Trip 24 s
Current - Max 20 A
Mounting Type Through Hole
Voltage - Max 120V
Package / Case Radial, Disc
Product Status Active
Approval Agency cURus, TUV
Thickness (Max) -
Size / Dimension 1.161" Dia x 0.161" T (29.50mm x 4.10mm)
Current - Trip (It) 7.5 A
Height - Seated (Max) 1.339" (34.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Hold (Ih) (Max) 3.75 A
Resistance - Initial (Ri) (Min) 30 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 80 mOhms