P-420-35008
American Electrical Inc.
Product No:
P-420-35008
Description:
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for P-420-35008.
P-420-35008 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
P-420-35008 Specification
Mfr American Electrical Inc.
Type Plug, Female Sockets
Color Green
Pitch 0.138" (3.50mm)
Series -
Package Bulk
Features -
Screw Size M2
Current - UL 10 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Torque - Screw 0.28 Nm (2.5 Lb-In)
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Phosphor Bronze
Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Levels 1
Insulation Height 0.441" (11.20mm)
Termination Style Screw
Wire Strip Length 6.5mm
Header Orientation -
Ingress Protection -
Base Product Number P-420
Contact Tail Length -
Number of Positions 8
Positions Per Level 8
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C