H-040-50008
American Electrical Inc.
Product No:
H-040-50008
Description:
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for H-040-50008.
H-040-50008 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
H-040-50008 Specification
Mfr American Electrical Inc.
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Color Green
Pitch 0.197" (5.00mm)
Series -
Package Bulk
Features -
Screw Size -
Current - UL 12 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Torque - Screw -
Plug Wire Entry -
Contact Material Brass
Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Levels 1
Insulation Height 0.472" (12.00mm)
Termination Style Solder
Wire Strip Length -
Header Orientation Vertical
Ingress Protection -
Base Product Number H-040
Contact Tail Length 0.177" (4.50mm)
Number of Positions 8
Positions Per Level 8
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C