H-030-38108
American Electrical Inc.
Product No:
H-030-38108
Description:
TERM BLOCK HDR 8POS 90DEG 3.81MM
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for H-030-38108.
H-030-38108 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
H-030-38108 Specification
Mfr American Electrical Inc.
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Color Green
Pitch 0.150" (3.81mm)
Series -
Package Bulk
Features -
Screw Size -
Current - UL 12 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Torque - Screw -
Plug Wire Entry -
Contact Material Brass
Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Levels 1
Insulation Height 0.272" (6.91mm)
Termination Style Solder
Wire Strip Length -
Header Orientation 90°, Right Angle
Ingress Protection -
Base Product Number H-030
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Number of Positions 8
Positions Per Level 8
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C