YK1140833000G
Amphenol Anytek
Product No:
YK1140833000G
Description:
CONN BARRIER STRIP 8CIRC 0.433"
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for YK1140833000G.
YK1140833000G Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
YK1140833000G Specification
Mfr Amphenol Anytek
Color -
Pitch 0.433" (11.00mm)
Series YK114
Barrier Type 3 Wall (Tri)
Mounting Type Chassis, Panel, Right Angle
Number of Rows 1
Product Status Active
Voltage Rating 300V
Top Termination Screws with Captive Plate
Bottom Termination Solder Tab
Number of Circuits 8
Base Product Number YK114
Terminal Block Type Barrier Block
Current Rating (Amps) 20A
Material - Insulation Thermoplastic
Operating Temperature -40°C ~ 115°C