VOF-550-58
CUI Inc.
Product No:
VOF-550-58
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 58V 150W
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for VOF-550-58.
VOF-550-58 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
VOF-550-58 Specification
Mfr CUI Inc.
Type Open Frame
Series VOF-550 (550W)
Package Box
Features Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Efficiency 92%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 150W (550W Forced Air)
Product Status Active
Approval Agency CB Scheme, EN, FCC, IEC, SIQ, TUV, UL
Standard Number 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 2.59 A
Voltage - Output 1 58V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Base Product Number VOF-550
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required -
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)