VOF-180-12
CUI Inc.
Product No:
VOF-180-12
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 120W
In Stock : 40
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for VOF-180-12.
VOF-180-12 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
VOF-180-12 Specification
Mfr CUI Inc.
Type Open Frame
Series VOF-180 (180W)
Package Box
Features Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
Efficiency 88%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 120W (180W Forced Air)
Product Status Active
Approval Agency CB Scheme, EN, FCC, IEC, SIQ, TUV, UL
Standard Number 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC
Size / Dimension 4.00" L x 2.00" W x 0.75" H (101.6mm x 50.8mm x 19.1mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 10 A
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Base Product Number VOF-180
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required -
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)