VNTBR11Z2001SR
Amphenol ICC (Commercial Products)
Product No:
VNTBR11Z2001SR
Description:
VE-NET, 1X1, RA, UNSEAL, Z CODE
In Stock : 1224
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for VNTBR11Z2001SR.
VNTBR11Z2001SR Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
VNTBR11Z2001SR Specification
Mfr Amphenol ICC (Commercial Products)
Style Board to Cable/Wire
Series Ve-Net
Package Tape & Reel (TR)
Features Board Guide
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Latch Holder
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Blue
Insulation Height 0.531" (13.50mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyamide (PA4T), Nylon 4T
Number of Positions 2
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.083" (2.10mm)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C