VMS-550C-27-CNF
CUI Inc.
Product No:
VMS-550C-27-CNF
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 27V 551W
In Stock : 3
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for VMS-550C-27-CNF.
VMS-550C-27-CNF Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
VMS-550C-27-CNF Specification
Mfr CUI Inc.
Type Enclosed
Series VMS-550C-CNF (550W)
Package Box
Features Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Efficiency 93.5%
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 551W
Product Status Active
Approval Agency CE, cURus, UKCA
Standard Number 60335-1; 60601-1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Size / Dimension 5.12" L x 3.39" W x 1.69" H (130.0mm x 86.0mm x 43.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 20.4 A
Voltage - Output 1 27V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)