VMS-450B-54-CFS
CUI Inc.
Product No:
VMS-450B-54-CFS
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 54V 448W
In Stock : 17
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for VMS-450B-54-CFS.
VMS-450B-54-CFS Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
VMS-450B-54-CFS Specification
Mfr CUI Inc.
Type Enclosed
Series VMS-450B-CFS (450W)
Package Box
Features PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Efficiency 92%
Applications Medical
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 448W
Product Status Active
Approval Agency CB Scheme, EN, IEC, TUV, UL
Standard Number 55011 Class B; 60601-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Voltage - Input 100 ~ 240 VAC
Size / Dimension 5.83" L x 3.15" W x 1.60" H (148.1mm x 80.0mm x 40.6mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 8.3 A
Voltage - Output 1 54V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Base Product Number VMS-450
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)