VHK75W-Q24-S5
CUI Inc.
Product No:
VHK75W-Q24-S5
Description:
DC/DC CONVERTER 5V 75W
In Stock : 17
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for VHK75W-Q24-S5.
VHK75W-Q24-S5 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
VHK75W-Q24-S5 Specification
Mfr CUI Inc.
Type Enclosed
Series VHK75W (75W)
Package Box
Efficiency 80%
Applications -
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 75W
Product Status Active
Approval Agency -
Size / Dimension 4.25" L x 4.00" W x 1.50" H (108.0mm x 101.6mm x 38.1mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Base Product Number VHK75W
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 15A