VHK50W-Q24-S48
CUI Inc.
Product No:
VHK50W-Q24-S48
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC/DC CONVERTER 48V 50W
In Stock : 68
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for VHK50W-Q24-S48.
VHK50W-Q24-S48 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
VHK50W-Q24-S48 Specification
Mfr CUI Inc.
Type Enclosed
Series VHK50W (50W)
Package Box
Efficiency 82%
Applications -
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 50W
Product Status Active
Approval Agency -
Size / Dimension 4.23" L x 4.01" W x 1.50" H (107.5mm x 101.8mm x 38.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number VHK50W
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 1.04A