Home / Motors - AC, DC / VG.ECI6360DK1.PP63.2.30
minImg
VG.ECI6360DK1.PP63.2.30
ebm-papst Inc.
Product No:
VG.ECI6360DK1.PP63.2.30
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Description:
GEARMOTOR 133 RPM 48V PLANETARY
In Stock : 9
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for VG.ECI6360DK1.PP63.2.30.
VG.ECI6360DK1.PP63.2.30 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
VG.ECI6360DK1.PP63.2.30 Specification
Mfr ebm-papst Inc.
RPM 133 RPM
Type DC Motor
Series ECI
Package Bulk
Features -
Function Gearmotor
Motor Type Brushless (BLDC)
Encoder Type -
Power - Rated -
Product Status Active
Approval Agency -
Voltage - Rated 48VDC
Diameter - Shaft 0.591" (15.00mm)
Size / Dimension Round - 2.480" Dia (63.00mm)
Termination Style Wire Leads
Base Product Number VG.ECI
Gear Reduction Ratio 30
Mounting Hole Spacing 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Length - Shaft and Bearing 1.535" (39.00mm)