V0V0N56-100-230-010N
Bansbach easylift
Product No:
V0V0N56-100-230-010N
Manufacturer:
Bansbach easylift
Description:
STAINLESS STEEL GAS SPRING
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for V0V0N56-100-230-010N.
V0V0N56-100-230-010N Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
V0V0N56-100-230-010N Specification
Mfr Bansbach easylift
Type Gas Spring
Series -
Package Bag
Features 316L Stainless Steel Rod and Cylinder
Operation -
Cushioning -
Reset Time -
Technology Pneumatic
Reset Force -
Stroke Length 3.937" (100.00mm)
Product Status Active
Actuation Force 2.25lbf (10.0N)
Impact Velocity -
Length - Extended 9.060" (230.12mm)
Operating Temperature -40°C ~ 60°C