TUNS500F48
Cosel USA, Inc.
Product No:
TUNS500F48
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 500W
In Stock : 3
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for TUNS500F48.
TUNS500F48 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
TUNS500F48 Specification
Mfr Cosel USA, Inc.
Type Enclosed
Series TUNS (500W)
Package Box
Features Universal Input
Efficiency 90%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 500 W
Package / Case 7-DIP Module
Product Status Active
Approval Agency CE, CSA, cURus, TUV, UL
Line Regulation 96mV
Load Regulation 96mV
Standard Number 60950-1; 62368-1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Size / Dimension 4.62" L x 2.42" W x 0.50" H (117.3mm x 61.5mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number TUNS500
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Current - Output (Max) 10.5A