TJ0931530000G
Amphenol Anytek
Product No:
TJ0931530000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.81MM
In Stock : 2341
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for TJ0931530000G.
TJ0931530000G Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
TJ0931530000G Specification
Mfr Amphenol Anytek
Type Plug, Female Sockets
Color Green
Pitch 0.150" (3.81mm)
Series 01-381
Package Bulk
Features -
Screw Size M2
Current - UL 10 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Torque - Screw 0.23 Nm (2.0 Lb-In)
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Copper Alloy
Housing Material Thermoplastic Resin
Number of Levels 1
Insulation Height 0.437" (11.10mm)
Termination Style Screw - Rising Cage Clamp
Wire Strip Length 6-7mm
Header Orientation -
Ingress Protection -
Base Product Number TJ09
Contact Tail Length -
Number of Positions 9
Positions Per Level 9
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C