TJ0811030000G
Amphenol Anytek
Product No:
TJ0811030000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM
In Stock : 1487
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for TJ0811030000G.
TJ0811030000G Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
TJ0811030000G Specification
Mfr Amphenol Anytek
Type Plug, Female Sockets
Color Black
Pitch 0.138" (3.50mm)
Series TJ
Package Bulk
Features -
Screw Size M2
Current - UL 10 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC 10.5A
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Voltage - IEC 300 V
Product Status Active
Torque - Screw -
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Phosphor Bronze
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Insulation Height 0.437" (11.10mm)
Termination Style Screw
Wire Strip Length 6-7mm
Header Orientation -
Ingress Protection -
Base Product Number TJ08
Contact Tail Length -
Number of Positions 8
Positions Per Level 8
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Wire Gauge or Range - AWG 16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm² 1.5mm²