TDC476M035WSG
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
TDC476M035WSG
Description:
CAP TANT 47UF 20% 35V RADIAL
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for TDC476M035WSG.
TDC476M035WSG Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
TDC476M035WSG Specification
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Type Conformal Coated
Series TDC
Package Bulk
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.250" (6.35mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.350" Dia (8.89mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.51mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C