TBP03P2-350-09BEOR
CUI Devices
Product No:
TBP03P2-350-09BEOR
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
2~24 POLES, PLUGGABLE, VERTICAL,
In Stock : 400
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for TBP03P2-350-09BEOR.
TBP03P2-350-09BEOR Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
TBP03P2-350-09BEOR Specification
Mfr CUI Devices
Type Plug, Female Sockets
Color Blue
Pitch 0.138" (3.50mm)
Series TBP03P2-350
Package Box
Features Push Button Actuated
Screw Size -
Current - UL 8 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC 8A
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Voltage - IEC 320 V
Product Status Active
Torque - Screw -
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Copper Alloy
Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Levels 1
Insulation Height 0.303" (7.70mm)
Termination Style Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Wire Strip Length 9-10mm
Header Orientation -
Ingress Protection -
Contact Tail Length -
Number of Positions 9
Positions Per Level 9
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 105°C