Home / Wire to Board / TBL005A-500-17GY-2WT
minImg
TBL005A-500-17GY-2WT
CUI Devices
Product No:
TBL005A-500-17GY-2WT
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, 5.00,
In Stock : 47
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for TBL005A-500-17GY-2WT.
TBL005A-500-17GY-2WT Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
TBL005A-500-17GY-2WT Specification
Mfr CUI Devices
Color Gray
Pitch 0.197" (5.00mm)
Series TBL005A-500
Current 15 A
Package Tray
Voltage 300 V
Features Interlocking (Side), Push Button Actuated
Wire Gauge 14-26 AWG
Screw Thread -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Torque - Screw -
Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Levels 1
Wire Termination Screwless - Push Button Clamp
Mating Orientation 45° (135°) Angle with Board
Base Product Number TBL005A
Positions Per Level 17
Operating Temperature -40°C ~ 105°C