Home / Wire to Board / TB002-500-10BE
minImg
TB002-500-10BE
CUI Devices
Product No:
TB002-500-10BE
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, 5.00
In Stock : 738
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for TB002-500-10BE.
TB002-500-10BE Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
TB002-500-10BE Specification
Mfr CUI Devices
Color Blue
Pitch 0.197" (5.00mm)
Series TB002-500
Current 15 A
Package Box
Voltage 300 V
Features Interlocking (Side)
Wire Gauge 12-22 AWG
Screw Thread M2.5
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Housing Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Levels 1
Wire Termination Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Mating Orientation Horizontal with Board
Base Product Number TB002
Positions Per Level 10
Operating Temperature -40°C ~ 105°C