Home / Rotary Potentiometers, Rheostats / T21AH-M0607-502A2020-15,0-TA
minImg
T21AH-M0607-502A2020-15,0-TA
Amphenol Piher Sensing Systems
Product No:
T21AH-M0607-502A2020-15,0-TA
Description:
21MM CARBON POTENTIOMETER
In Stock : 600
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for T21AH-M0607-502A2020-15,0-TA.
T21AH-M0607-502A2020-15,0-TA Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
T21AH-M0607-502A2020-15,0-TA Specification
Mfr Amphenol Piher Sensing Systems
Taper Linear
Series T-21
Package Bulk
Features -
Rotation 310°
Tolerance ±20%
Size - Body Round - 0.846" Dia (21.50mm)
Actuator Type Round
Mounting Type Panel Mount
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Bushing Thread M10 x 0.75
Product Status Active
Actuator Length 2.362" (60.00mm)
Adjustment Type Side Adjustment
Built in Switch None
Number of Gangs 1
Number of Turns 1
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Resistance (Ohms) 5k
Termination Style PC Pins
Resistive Material Carbon
Temperature Coefficient ±300ppm/°C