SPD241201BN
Carlo Gavazzi Inc.
Product No:
SPD241201BN
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 120W
In Stock : 3
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for SPD241201BN.
SPD241201BN Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
SPD241201BN Specification
Mfr Carlo Gavazzi Inc.
Series SPD (120W)
Package Box
Features Adjustable Output, IP20, PFC
Efficiency 86%
Input Type AC or DC
Applications Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Power (Watts) 120W
Product Status Obsolete
Approval Agency CCC, CE, cULus, TUV
Size / Dimension 4.69" L x 2.52" W x 4.90" H (119.0mm x 64.0mm x 124.5mm)
Number of Outputs 1
AC Voltage - Input 90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Base Product Number SPD24
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required No
Operating Temperature -20°C ~ 71°C (With Derating)
Current - Output (Max) 5A
DC Voltage - Input (Max) 375V
DC Voltage - Input (Min) 210V