SPD241201B
Carlo Gavazzi Inc.
Product No:
SPD241201B
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 120W
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for SPD241201B.
SPD241201B Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
SPD241201B Specification
Mfr Carlo Gavazzi Inc.
Series SPD (120W)
Package Box
Features Adjustable Output, IP20
Efficiency 94%
Input Type AC or DC
Applications Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Power (Watts) 120W
Product Status Obsolete
Approval Agency CCC, CE, cULus, TUV
Size / Dimension 4.41" L x 2.54" W x 4.88" H (111.9mm x 64.4mm x 124.0mm)
Number of Outputs 1
AC Voltage - Input 90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Base Product Number SPD24
Minimum Load Required No
Operating Temperature -35°C ~ 71°C (With Derating)
Current - Output (Max) 5A
DC Voltage - Input (Max) 375V
DC Voltage - Input (Min) 210V