Home / Pads, Sheets / SP400-0.009-00-51
minImg
SP400-0.009-00-51
Bergquist
Product No:
SP400-0.009-00-51
Manufacturer:
Bergquist
Description:
THERM PAD 17.45MMX14.27MM GRAY
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for SP400-0.009-00-51.
SP400-0.009-00-51 Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
SP400-0.009-00-51 Specification
Mfr Bergquist
Type Pad, Sheet
Color Gray
Shape Rectangular
Usage TO-220
Series Sil-Pad® 400
Outline 17.45mm x 14.27mm
Package Bulk
Adhesive -
Material Silicone Rubber
Thickness 0.0090" (0.229mm)
Shelf Life -
Product Status Active
Backing, Carrier Fiberglass
Shelf Life Start -
Base Product Number SP400
Thermal Resistivity 1.40°C/W
Thermal Conductivity 0.9W/m-K
Storage/Refrigeration Temperature 41°F ~ 86°F (5°C ~ 30°C)