Home / Solar Cells / SP-53X30-1-DK
minImg
SP-53X30-1-DK
AMX Solar
Product No:
SP-53X30-1-DK
Manufacturer:
AMX Solar
Description:
POLYCRYS SOLAR CELL 5.0V 210MW -
In Stock : 29
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for SP-53X30-1-DK.
SP-53X30-1-DK Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
SP-53X30-1-DK Specification
Mfr AMX Solar
Type Polycrystalline
Series AMX Solar
Package Retail Package
Current @ Pmpp 40.7 mA
Package / Case -
Product Status Active
Voltage @ Pmpp 5.28 V
Size / Dimension 2.086" L x 1.181" W x 0.079" H (53.00mm x 30.00mm x 2.00mm)
Power (Watts) - Max 210 mW
Operating Temperature -40°C ~ 90°C
Voltage - Open Circuit 6.27 V
Current - Short Circuit (Isc) 44 mA